ESGI

 

 

    Auto Gaz Simex Bargły pragnie zaprezentować system sekwencyjnego wtrysku gazu ESGI . Unikalny algorytm sterowania wtryskiwaczami gazowymi na podstawie sygnałów sterujących z EC silnika samochodowego upraszcza mozolne programowanie w celu opracowania pełnej mapy wtrysku gazu. W systemie ESGI wystarczy ustawić podstawowe parametry pracy silnika oraz dokonać krótkiej adaptacji. Niezależnie od typu silnika, po kilku minutach otrzymujemy całkowicie zaprogramowany układ. Pozostaje nam tylko sprawdzenie działania i ewentualne dokonanie minimalnych korekcji w celu zakończenia procesu programowania. Ogromną zaletą systemu ESGI jest pełna kompatybilność z dostępnymi na rynku reduktorami oraz wtryskiwaczami gazowymi. Uniwersalność sterownika oraz oprogramowania ozwala zastosować system ESGI do niemalże każdego pojazdu, niezależnie czy silnik jest zasilany w układzie sekwencyjnym, pół sekwencyjnym czy też full-grupowym. Możemy także podłączyć dowolny wielozawór ze wskaźnikiem poziomu paliwa dokonując niezbędnych ustawień w oprogramowaniu.


 Zadaniem centralki jest zbieranie i przetwarzanie wszystkich informacji i na tej podstawie sterowanie poszczególnymi funkcjami systemu. Centralka steruje pracą wtryskiwaczy podając długość czasu wtrysku na podstawie: czasów otwarcia wtryskiwaczy benzynowych i obrotów silnika. Wykonana z aluminium obudowa centralki jest hermetyczna i wytrzymała na działanie wysokiej temperatury. Skutecznie zabezpiecza elektroniczne komponenty mieszczące się w jej wnętrzu zarówno przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, jak i przed oddziaływaniem naprężeń mechanicznych.
Obudowa chroni centralkę również przed działaniem promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego od elektrycznych elementów silnika lub z innych źródeł (nadajników, przekaźników, telefonów komórkowych, itp.).

   W przypadku braku podłączenia dowolnego z czujników lub jego uszkodzenia centrala zasygnalizuje ten fakt wyświetlaniem odpowiedniego kodu błędu w oprogramowaniu. Okablowanie podłącza się przy pomocy jednego hermetycznego złącza typu FCI, które doprowadza wszystkie niezbędne sygnały.

    Zintegrowany filtr fazy lotnej gazu posiada wymiary umożliwiające łatwy montaż.
Wyposażony jest w wysokiej klasy wkład filtrujący powstały w oparciu o najnowsze materiały fi ltracyjne. Zaleca się wymianę wkładu filtracyjnego co 10 000 -15 000 km.

   Zintegrowany czujnik ciśnienia, zawiera sensor ciśnienia gazu i podciśnienia w kolektorze ssącym MAP. Na podstawie wartości ciśnienia gazu oraz MAP, które jest miarą obciążenia silnika, centrala dobiera optymalną wartość dawki gazu zapewniającą komfortową jazdę przy najmniejszym zużyciu paliwa.

  W systemie ESGI zastosowano jedną wspólną wiązkę zawierającą wszystkie niezbędne przewody zasilające, sterowanie lektrozaworów, wtryskiwaczy oraz przewody sygnałowe do podłączenia czujników i przełącznika. Wiązka jest zakończona hermetycznym złączem typu FCI służącym do podłączenia centrali gazowej. Przewody posiadają odpowiednie wtyczki wtryskiwaczy gazowych, czujnika temperatury i czujnika P1/MAP, upraszczające procedury montażu. Aby uniemożliwić pomyłki poszczególne przewody mają różnokolorową izolację zgodną ze schematem montażowym.

    Przełącznik umieszczony w kabinie pojazdu służy do ręcznego wyboru trybu pracy instalacji gazowej(tryb benzynowy/tryb gazowy automatyczny). Został wykonany bardzo estetycznie w sposób umożiwiający łatwy montaż wewnątrz pojazdu. Zawiera klawisz wyboru trybu pracy gaz/benzyna, kontrolkę pracy na gazie oraz wskaźnik poziomu gazu w zbiorniku. Przełącznik jest umieszczony w saszetce zestawu sterującego zawierającej wszystkie niezbędne elementy do podłączenia instalacji: czujnik temperatury reduktora, buzzer, trójnik do czujnika P1/MAP oraz opaski i konektory.

   Oprogramowanie ESGI z założenia jest bardzo przyjazne dla Mechaników. Prosty i starannie przemyślany interfejs graficzny, umożliwia łatwe ustawienie parametrów i zaprogramowanie układu. Logiczne i wręcz intuicyjne poruszanie się po zakładkach programu pozwala zaoszczędzić czas, oraz wyeliminować błędy programowania, zapewniając komfort pracy.